W okresie kiedy szkło stanowiło podstawowy a przy tym niemalże niezastąpiony rodzaj opakowań używanych do magazynowania substancji w stanie płynnej, skupy butelek przeżywały prawdziwy rozkwit, a na sprzedaży wykorzystanych, szklanych opakowań można było zgromadzić nawet atrakcyjne sumy.
W momencie udostępnienia na rynku innego typu opakowań takich jak przykładowo: butelki plastikowe, puszki czy kartonowe pudełka wyściełane folią zabezpieczającą, szkło stało się mniej interesującym materiałem recyklingowym.
Teraz w dobie dużej świadomości korzyści jakie zapewnia odzyskiwanie surowców wtórnych, recykling szklanych opakowań odzyskało sens i cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem.
Duża grupa osób stosuje segregację odpadów z domowych gospodarstw co umożliwia na ich ponowne wykorzystanie.
Niedawno, jeden z czołowych reprezentantów branży piwowarskiej świadczącej usługi na terenie Polski, rozpoczął akcję promocyjną mającą za zadanie zachęcić do recyklingu znajdujących się w obiegu rynkowym, wykorzystanych butelek po piwie. Koszt odkupu butelek, a następnie przygotowanie ich do powtórnego zastosowania zmniejsza prawie pięćdziesiąt procent nakładów finansowych związanych z zakupem nowych opakowań szklanych.
Nie każdy wie, że szkło należy do nielicznych materiałów, które może przechodzić wiele razy proces recyklingu, bez utraty właściwości produktu końcowego. Myśląc przyszłościowo o zachowaniu środowiska naturalnego w kondycji umożliwiającej życie na ziemi kolejnych pokoleń, zanim stłuczemy butelkę bądź inne szklane opakowanie, warto obowiązkowo pomyśleć o oddaniu go na skup i nie tylko w celu recyklingu surowca, ale również zasilenia zasobności swojego portfela.