Utrata przeciętnie 100 włosów w ciągu dnia to norma.

Jeśli jednak za każdym czesaniem albo myciem mamy ich pełne garści może to oznaczać kłopot. Na początek trzeba zmienić odżywianie, przyjmowac suplementy albo w naturalny sposób unormować poziom witamin, choć za główną przyczynę łysienia uznany został stres, efektem którego mogą być kolejne przyczyny wzmożonego wypadania włosów. Wtedy niezbędna będzie zmiana stylu bycia i życia oraz diagnostyka u specjalisty dermatologa, który po zleceniu badań, rozmowy określi powody takiego stanu rzeczy i obierze skuteczna terapię.
Warto podkreślić, że jesienią i wiosną utrata włosów wzrasta. Wtedy trzeba dodatkowo pielęgnować włosy i troszczyć się o zdrowie skóry głowy. W sprzedazy dostępnych jest wiele kosmetyków i preparatów wspomagających walkę z łysieniem i stymulujących przyrost włosów. Co na wypadanie włosów?

Niestety przyczynami mogą być także uwarunkowania dziedziczne i poważne stany chorobowe.

Każdy powinien obserwować własne ciało i być wyczulonym na powstające zmiany i reakcje. Błyskawiczna diagnoza umozliwia zapobiegać pogarszaniu się stanu zdrowia i łysieniu.
Badania dowodzą, że wypadanie włosów może mieć wpływ nie tylko na samopoczucie, ale być także symptomem kolejnych zmian zachodzących w organizmie. Mogą to być problemy z gospodarką hormonalną, stany lękowe, problemy z tarczycą, grzybice a także choroby nowotworowe. Łysienie częściej spotykane jest u mężczyzn, choć i kobiety skarżą się na takie dolegliwości zdecydowanie częściej. Zwykle te, w wieku dojrzałym, jednakże znaczne wypadanie włosów można odnotować u kobiet w ciąży czy okresie połogu.
Pierwszymi oznakami, że dzieje się coś niedobrego są stany zapalne skóry głowy. Może to być swędzenie, łupież, nadmierne przetłuszczanie włosów. W początkowym etapie pomocna może być suplementacja i stosowanie preparatów na takie dolegliwości, często dostępnych bez recepty. Gdy problem trwa jakiś czas i nie potrafimy powstrzymać rozwoju choroby, wyłącznie dermatolog może przywrócić wygląd i stan włosów sprzed choroby. Wskazana jest samodyscyplina i przestrzeganie jego wskazań podczas kuracji i po zakończeniu.