Z problemem ponadprzeciętnego wypadania włosów ma do czynienia coraz większa liczba panów, ale i pań.
Powodow tegotypu stanów może być mnóstwo, stąd bardzo ważna jest diagnostyka i obranie takiej metody leczenia, albo zapobiegania, który okaże się najbardziej skuteczny. W terapii można wykorzystać popularne preparaty ziołowe np. olejek kokosowy, skrzyp polny czy algi. Dzięki płynom z ich zawartością wzmocnimy włosy, zredukujemy ich wypadanie. Szybciej jednak działać będą preparaty z chemicznymi substancjami, choć te wykazują znacznie więcej niepożądanych skutków ich stosowania.
Bardzo duże znaczenie w przeciwdziałaniu ma odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, zmniejszenie zabiegów na włosach (koloryzacja, prostowanie, przesuszanie) i masaż skóry głowy, dzięki któremu wspomagamy cebulki włosów.
Środki na receptę stosowane w zaawansowanych etapach chorób mogą być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Porost włosów wspomaga minoxidil.
Preparaty z jego zawartością najczęściej wmasować należy dwa razy na dobę.
Czas działania to około 3 miesiące – w tym czasie powinny pojawić się nowe włosy w tych miejscach, w których je stracilismy. Kolejna metoda to wstrzykiwanie substancji z kortyzolem. Raz w miesiącu powtarzany jest wstrzyk, a efekt pojawia się nawet po miesiącu. Dermatolog może zalecić dodatkową terapię.
Trzeba zaznaczyć, że z roku na rok wzrasta liczba leków i zabiegów wpływających na porost włosów. To, z jakich przyczyn utracimy włosy ma znaczenie w doborze idealnej terapii. Domowe sposoby są skuteczne w lekkich stanach zapalnych. W przypadku, gdy nie ma efektu, konieczna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi wywiad, skieruje na badania i dobierze metodę terapeutyczną.