Coraz więcej osób poszukuje w czasie urlopu zakątków które nie są często odwiedzane przez turystów, gdzie będziemy mogli znaleźć spokój i wypocząć wraz z całą rodziną.

Z pewnością do takich miejsc należy Jura krakowsko-częstochowska, jest to bardzo uroczy zakątek naszego kraju który cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Z pewnością możemy zwiedzać wszystkie atrakcje, nawet w czasie urlopów nie będzie kolejek czy też tłoków na popularnych szlakach. Z pewnością ważną atrakcją jury krakowsko-częstochowskiej będą zamki które tworzą cały kompleks Orlich Gniazd, są to zamki które zostały zbudowane w XIV wieku aby bronić południowych granic Rzeczypospolitej.

Dlaczego warto odwiedzić jurę krakowsko-częstochowską?

Atrakcje turystyczne w jurze krakowsko-częstochowskiej

Jura krakowsko-częstochowska to obszar na którym znajdziemy charakterystyczne skałki, są to formacje wapienne, wiele z nich znajduje się na terenie rezerwatu przyrody ze względu na swoją wyjątkowość. Dodatkowo znajdziemy także skałki które otwarte są dla turystów, możemy nauczyć się tutaj wspinaczki, z pewnością będzie to także duża frajda dla najmłodszych którzy będą mogli spróbować wspinać się po ścianach pod czujnym okiem instruktorów. Znajdziemy tu także wyjątkowo na skalę Europejską pustynię Błędowska, jest to duży obszar pokryty luźnymi pieskami. Warto zwrócić uwagę iż jeszcze 100 lat temu można było zaobserwować tutaj zjawisko fatamorgany.

Z pewnością na uwagę zasługuje zamek w Ogrodzieńcu, jest to zamek na górze Janowskiego, jest to najwyższe wzniesienie na jurze o wysokości 516 metrów nad poziomem morza. Zamek został wybudowany w XIV wieku, został on zbudowany na skalnych ostańcach, warto zwrócić uwagę iż wówczas jednym z budulców było wapno oraz żółtka jajek. Z pewnością jest to jeden z najbardziej wyjątkowych zamków w okolicy. Inną ciekawą atrakcją jest zamek Tenczyn, warto zwrócić uwagę iż badania pokazały iż znajduje się on na wygasłym wulkanie, możemy z niego podziwiać wspaniała panoramę oraz krajobraz. Obecnie trwają prace rekonstrukcyjne, aby zatrzymać tą wspaniałą budowlę dla przyszłych pokoleń.

W okresie zimowym bardzo ciekawą atrakcją może być boże narodzenie na jurze, znajdziemy tutaj wiele ośrodków wypoczynkowych które mogą zapewnić nam znakomity wypoczynek podczas świąt. Znajdziemy tutaj przykładowo bardzo dobrze wyposażone apartamenty gdzie możemy zamieszkać z całą rodziną lub też były większą grupą przyjaciół. Oczywiście w apartamentach będziemy mogli liczyć na bardzo dobre wyposażenie, apartament posiada oddzielne sypialnie, aneks kuchenny, jest świetnie wyposażony dlatego z pewnością nawet wymagający urlopowicze będą zadowoleni.