Jeżeli klient nie płaci za dostarczony towar czy też dostarczoną usługę, wówczas należy podjąć pewne kroki, aby odzyskać nasze należności.

W przypadku kiedy termin spłaty faktury minął, możemy skontaktować się z firmą, która odebrała od nas towar, dowiedzieć się na temat płatności, niekiedy mogą być to zwykłe pomyłki czy też opóźnienia nie związane z sytuacją finansową firmy. Jednak jeżeli otrzymujemy informację, iż w tym momencie płatność nie może być zrealizowana, wówczas możemy poczekać lub też zdecydować się na podjęcie kroków mających na celu odzyskanie naszych pieniędzy.

Jak skutecznie ściągać należności?

Jakie kroki może podejmować firma windykacyjna?

Niekiedy może się przydarzyć, że windykacja będzie jednym rozwiązaniem na ściągnięcie długu od nieuczciwego kontrahenta. W związku z tym firmy wynajmują firmy windykacyjne, które wiedzą jak sprawnie ściągać należności. Firma windykacyjna wie jak dotrzeć do osób, które uchylają się od spłat należności. Z pewnością posiadają również doświadczenie w dochodzeniu tego rodzaju spraw w sądzie. Prawnicy, którzy specjalizują się w tego rodzaju sprawach, z pewnością będą wiedzieli jak najszybciej odzyskać nasze pieniądze. W większych miastach windykacja to już zjawisko powszechne, zwłaszcza w czasie kryzysu.

Oczywiście głównym celem firmy windykacyjnej będzie odzyskanie należności jak najszybciej, w tym przypadku mogą więc prowadzić negocjacje pomiędzy wierzycielem a osobą zadłużoną, tak aby dojść do ugody. Oczywiście warto zwrócić uwagę, iż jeżeli tego rodzaju działania nie przynoszą skutków, wówczas firma windykacyjna może skorzystać z pomocy swojego działu prawnego, który będzie mógł po przeanalizowaniu umowy określić, jakie kroki powinny zostać podjęte w danym przypadku. Pamiętajmy, iż firmy windykacyjne powinny prowadzić swoje działania z wyczuciem, pracownicy firmy windykacyjnej mogą podejmować kontakty z dłużnikiem, przykładowo może być to kontakt telefoniczny czy też próba odwiedzenia w miejscu zamieszkania. Jednak nie może być to nękanie, czy też bezprawne wkraczanie na teren, czy też zajmowanie mienia.

Oczywiście obecnie będąc w Unii Europejskiej mamy możliwość także na ściąganie długów zagranicznych. Stosowne regulacje Unii Europejskiej określają możliwości ściągania długów pomiędzy krajami. Zatem windykacja zagraniczna może być obecnie prowadzona bardzo skutecznie, jest wspierana odpowiednimi przepisami.