Na pewno każdy posiadacz samochodu, który choć trochę interesuje się mechanika wie, czym jest turbosprężarka i na jakiej zasadzie działa.
Jednak istnieje nadal wielu kierowców, którzy nie wiedzą jak wymienić żarówkę w swoim aucie, sprawdzić poziom płynu chłodzącego czy oleju silnikowego, nie mówiąc już o zasadzie działania turbosprężarki. Postarajmy się więc w prosty i przystępny sposób wyjaśnić w tym artykule na jakiej zasadzie działa turbo w pojazdach osobowych. Warto jeszcze wspomnieć, że zastosowanie turbo jest w stanie znacznie zwiększyć moc silnika w samochodzie, dlatego też w wyniku nacisków proekologicznych organizacji i ograniczeń norm spalin, producenci nowych pojazdów osobowych coraz częściej stosują turbosprężarki w swoich pojazdach w których silniki nie mają zbyt dużej pojemności. W jaki sposób działa turbosprężarka? To już w dalszej części tego artykułu.
Na sam początek budowa – turbosprężarka składa się z w głównej mierze z dwóch elementów przypominających muszlę ślimaka.
Jedna strona jest zamontowana od strony wylotowej silnika, natomiast druga strona połączona jest z układem dolotowym silnika. Potocznie większość mechaników, określa te dwa elementy jako stronę gorącą oraz stronę zimną. Wewnątrz każdego ze ślimaków znajdziemy wirnik z łopatkami, natomiast oba wirniki połączone są ze sobą jednym wałem. Strona gorąca pod wpływem wydobywających się gazów z silnika jest napędzana, jednocześnie wprawiając w ruch stronę zimną. Zadaniem strony zimnej jest z kolei sprężenie zimnego powietrza i dostarczenie go w dużej ilości poprzez układ dolotowy do komory spalania silnika. To właśnie dzięki zwiększeniu ilości powietrza dostarczanego do komory spalania silnik ma więcej mocy i pozwala nam na bardziej dynamiczną jazdę. Turbosprężarka najczęściej ulega uszkodzeniu w wyniku braku wymiany oleju na czas, słabej jakości oleju lub słabego ciśnienia oleju. regeneracja turbo Warszawa to hasło, które na pewno zainteresuje posiadaczy pojazdów z uszkodzoną turbosprężarką.