Środki agrochemiczne do ochrony roślin można podzielić na trzy główne typy, a mianowicie substancje stałe, ciecze lub gazy, stosowane są dolistnie lub doglebowo zazwyczaj w postaci oprysków.

Mogą to być preparaty zwalczające owady, czyli insektycydy, choroby i grzyby, czyli fungicydy, oraz herbicydy służące do zwalczania chwastów w plonach.

Kiedy najlepiej zastosować ochronę rzepaku

Aktywne składniki środków ochrony roślin miesza się z innymi związkami w celu poprawy ich skuteczności, bezpieczeństwa, obchodzenia się i przechowywania, takimi jak rozpuszczalniki, gliny mineralne, środki zwilżające lub inne materiały pomocnicze. Wszyscy rolnicy muszą być wrażliwi na obawy społeczne dotyczące stosowania agrochemii i stosować takie preparaty wyłącznie w bezpieczny i rozsądny sposób. Jeśli zastosujemy odpowiednią ochronę rzepaku na wiosnę, możemy cieszyć się większymi plonami i wysokiej jakości zbiorami, za które uzyskamy wyższą cenę podczas sprzedaży.

Czasem zdarza się tak, że chwasty, insekty czy grzyby stają się odporne na dany preparat. Wiedza, że oporność jest lub może być problemem z konkretnym produktem chemicznym, pozwala opracować plan zastępowania związków, na te, które są wielomiejscowe lub te, które mają różne sposoby działania. Odpowiednio dobrana ochrona fungicydowa rzepaku jest ważna, aby uzyskać zbiory wysokiej jakości, zdrowe i dorodne, które przyniosą rolnikowi spodziewany dochód. Jeśli zaniedbamy odpowiednią ochronę rzepaku preparatami grzybobójczymi, straty w plonach mogą być znaczne i przyczynią się do niskiej ceny za sprzedaż.

Plonom rzepaku zagraża wiele chorób, szczególnie jeśli jesień i zima były mokre i dość ciepłe, aby patogeny mogły przetrwać i zaatakować wiosną i latem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony rzepaku przed chorobami, możesz przeczytać artykuł na stronie https://miedzymiedzami.com/artykul/pierwszy-zabieg-w-rzepaku-ozimym-wybierz-rozwiazanie-szyte-na-miare. Dowiesz się z niego, kiedy zastosować zabiegi fungicydowe na rzepaku i jakie wybrać preparaty, aby były one skuteczne. Ochrona rzepaku na wiosnę jest niezwykle skuteczna i niezbędna, jeśli chcemy cieszyć się wysokimi plonami roślin wysokiej jakości.