W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do Internetu – miliony osób na całym świecie korzystają z niego do pracy, zdobywania informacji lub w celach rozrywkowych. Internet nie jest jednak tak bezpiecznym miejscem, jak mogłoby się wydawać. W sieci nie brakuje bowiem hakerów, którzy żerują na naiwności innych użytkowników Internetu, aby wyłudzić ich dane osobowe oraz pieniądze. Sprawdź, jakie zagrożenia czyhają na Ciebie w Internecie i w jaki sposób możesz rozpoznawać niebezpieczne sytuacje.

1. Kradzież haseł 

To jedno z najpopularniejszych oszustw internetowych, którego ofiarą wciąż padają tysiące osób. Najbardziej narażeni są ci, którzy korzystają z łatwych do złamania haseł, np. podobnych do loginu, składających się z pojedynczego słowa lub ciągu cyfr. Niebezpieczne jest również używanie tego samego hasła na wielu witrynach – po zdobyciu dostępu do jednego konta, haker ma właściwie furtkę do wszystkich innych, wykorzystujących te same dane logowania. Warto więc używać trudnych do złamania haseł i rozsądnie nimi zarządzać, w czym pomoże chociażby menedżer haseł.

2. Wirusy i złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie wykorzystuje luki w systemie operacyjnym i może wyrządzić poważne szkody na zainfekowanym komputerze, spowalniając jego pracę lub prowadząc do wycieku wrażliwych danych. Wirusy najczęściej dostają się na komputer za sprawą pobrania pliku z niesprawdzonego źródła lub wejścia na zakażoną stronę. W walce ze złośliwym oprogramowaniem najlepiej sprawdzą się programy antywirusowe, takie jak np. Norton, McAfee, Panda lub AVG, przeciwdziałające ewentualnemu zainfekowaniu.

3. Phishing

Phishing opiera się na różnorodnych technikach oszustwa, mających na celu wyłudzenie wrażliwych danych. Oszuści podszywają się pod zaufane osoby i organizacje – banki, firmy kurierskie czy urząd skarbowy. Ofiary otrzymują zazwyczaj maile lub SMSy zawierające odnośnik i informujące o niedopłacie lub konieczności sprawdzenia danych osobowych. Odnośnik przekierowuje na fałszywą stronę internetową, która wymaga podania danych logowania lub prywatnych informacji.

4. Podejrzane załączniki

Za pośrednictwem komunikatorów internetowych (np. Messenger, WhatsApp) lub maila możemy niekiedy otrzymać wiadomość zawierającą załącznik w postaci filmu lub zdjęcia, często opatrzony zachęcającym tekstem. W rzeczywistości otworzenie załącznika kończy się pobraniem złośliwego oprogramowania.

5. Kradzież tożsamości

Jeśli hakerom uda się wykraść dane osobowe, mogą oni wykorzystać je w celu podszywania się pod swoją ofiarę. W najłagodniejszym przypadku prowadzi to do zakładania fałszywych kont, niestety konsekwencje wycieku danych są często dużo poważniejsze – na przykład wzięcie pożyczki na czyjeś nazwisko. Należy więc bardzo skrupulatnie chronić swoich danych osobowych.

6. Fałszywe sklepy internetowe

W sieci możemy natknąć się na sklepy internetowe lub oferty zamieszczone na serwisach aukcyjnych, które kuszą nas wyjątkowo okazyjną ceną. W niektórych przypadkach są to jednak fałszywe oferty, a po wpłaceniu pieniędzy nigdy nie otrzymamy zakupionego produktu. Warto więc mieć się na baczności i korzystać wyłącznie z oferty zaufanych sklepów. Warto również uważać na produkty, które są zbyt piękne, aby istniały naprawdę i działały – czyli przykładowo magiczne suplementy diety, dzięki którym w miesiąc można schudnąć 20 kg bez diety.

7. Szkodliwe aplikacje

Za pośrednictwem Internetu możemy zainstalować na swoim telefonie wiele darmowych aplikacji. Należy jednak uważać na programy pochodzące z nieznanych źródeł, innych niż oficjalne sklepy z aplikacjami (np. Google Play). Mogą one bowiem podszywać się pod popularne aplikacje i wykradać dane osobowe, a także zaburzać pracę urządzenia, przejmując kontrolę nad niektórymi jego funkcjami. Podejrzane aplikacje mogą również narażać na wyciek naszych danych osobowych.

8. Podejrzane suplementy diety

Prawdopodobnie każdy użytkownik Internetu kojarzy popularne reklamy, oferujące spektakularnie działające leki na powszechne dolegliwości, takie jak utrata włosów czy nadmiar tkanki tłuszczowej. Same reklamy mogą prowadzić do stron internetowych, które zainfekują nasz sprzęt szkodliwym oprogramowaniem. Jeszcze poważniejsze skutki może mieć zakup reklamowanego suplementu diety. Produktu możemy nigdy nie otrzymać, a jeśli już do nas trafi, prawdopodobnie będzie to fałszywy, groźny dla zdrowia lek.