Istnieje coraz bardziej powszechne przekonanie, że dieta ketogeniczna jest pomocna w trakcie procesu redukowania masy ciała, w uzyskiwaniu dobrych wyników sportowych i poprawianiu nastroju. Czym się charakteryzuje dieta keto? Dlaczego kawa z masłem, znana też jako kuloodporna kawa, jest uważana za cenny napój w trakcie tej diety? Odpowiadamy poniżej!

  1. Dieta ketogeniczna – podstawowe informacje
  2. Dieta keto – co warto spożywać?
  3. Kawa kuloodporna – jakie korzyści zapewnia kawa z masłem?

W diecie ketogenicznej należy spożywać produkty z dużą zawartością tłuszczu, np. tłuste mięsa, ryby, oleje i orzechy.

Dieta ketogeniczna – podstawowe informacje

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania się polegający na ograniczaniu ilości węglowodanów do minimum. Dla osób, które ją stosują, główne źródło energii dla ludzkiego organizmu stanowią tłuszcze, a nie glukoza. Prowadzi to do rozwinięcia się stanu ketozy – zwiększenia poziomu ciał ketonowych. Bardzo duża liczba miłośników ketogenicznej diety uważa, że ciała ketonowe są dużo bardziej efektywne od glukozy.
Organizm cały czas wytwarza ciała ketonowe, ale w stan ketozy można wejść jedynie po ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów. W przypadku braku glukozy ich produkcja w wątrobie niezwykle mocno się zwiększa po to, by mogły dostarczać organizmowi potrzebną energię.
Osoby stosujące dietę keto dążą do tego, by ograniczać spożywanie węglowodanów do 50 gramów na dobę. Przyjęto, że węglowodany powinny stanowić mniej niż 10% przyjmowanych kalorii. Nie ma jednocześnie restrykcji odnośnie tego, jaką ilość kalorii spożywać dziennie.

Dieta keto – co warto spożywać?

Osoby na diecie keto wybierają przede wszystkim źródła tłuszczu i unikają źródeł węglowodanów. Wobec tego w diecie keto pojawią się takie produkty jak:

  • orzechy i nasiona;
  • tłuste przetwory mleczne (serek mascarpone, ricotta, twaróg śmietankowy);
  • tłuste ryby (halibut, łosoś, makrela, sardynka, szprot, śledź);
  • awokado, oliwki;
  • oleje roślinne.

Keto jadłospis można z powodzeniem zbilansować z dodatkiem niskokalorycznych warzyw, np. zielone warzywa liściaste (sałata, kapusta), brokułów, pomidorów i papryki.
Owoce na diecie ketogenicznej mogą być dodane, jednak w ograniczonej ilości, aby nie przekraczać zawartości węglowodanów w diecie. Dobry pomysł stanowią owoce niskowęglowodanowe, np. jeżyny, jagody, poziomki, kiwi.
Natomiast w trakcie diety keto nie jest wskazane spożywanie makaronu, ryżu, pieczywa, wysokowęglowodanowych owoców (np. banan, mango, daktyle, ananas, arbuz, winogrona, figi, brzoskwinie z puszki, melon), dużych ilości syropu klonowego i miodu, jak również innych słodkich dodatków.

Kawa kuloodporna – jakie korzyści zapewnia kawa z masłem?

Kawa kuloodporna wpływa na organizm człowieka w inny sposób niż tradycyjna kawa. Jej główny cel to dostarczanie właściwej dawki tłuszczu, który pozwala utrzymać poziom energii przez dłuższy czas. Dzięki temu unikamy nagłych skoków cukru we krwi, co wpływa korzystnie na naszą koncentrację oraz metabolizm.
Kawę z masłem warto pić, bo poprawia koncentrację i pobudza po wypiciu znacznie lepiej niż cappuccino albo latte. Robi to również w bardziej zrównoważony sposób od popularnego espresso. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ masło spowalnia wchłanianie kofeiny. Dzięki wolniejszemu wchłanianiu się ciało nie dostaje gwałtownego skoku energii, który dla niektórych osób bywa nie tylko niezbyt przyjemny, ale i często szybko przemija. Dzięki kawie z masłem odczuwa się wzrost energii oraz koncentracji przez cały ranek albo nawet dłużej (więcej szczegółowych informacji na temat kawy kuloodpornej znajdziesz w tym miejscu: onemoreluv.com).
Opisywana kawa daje przysłowiowego „kopa” nie tylko za sprawą zawartej w niej kofeiny. Warto pamiętać, że masło samo w sobie dostarcza energii w postaci kalorii. To czyni kawę kuloodporną kaloryczną, ale jest to energia, której potrzebuje mózg do efektywnej pracy. Dodatkowo spożyte masło nie pobudza trzustki do wydzielania insuliny, inaczej, niż ma to miejsce w przypadku mleka znanego z tego, że dość mocno podnosi poziom cukru we krwi.
A jak kawa z masłem może pomóc w odchudzaniu? Po pierwsze, to bardzo sycący napój, który zabija głód. Jest tak dlatego, bo tłuszcze dłużej opuszczają żołądek. Poza tym kofeina hamuje apetyt. Po drugie, filiżanka kawy z masłem może nawet zastąpić śniadanie. Ponieważ jest sycąca oraz dostarcza energii z tłuszczu, można spokojnie przesunąć pierwszy posiłek dnia o 2–3 godziny.