Kupując perfumy dla siebie lub też na prezent powinniśmy zwrócić uwagę iż pod tą nazwą kryją się także wody perfumowane, wody toaletowe oraz woda kolońska.

Najbardziej intensywny zapach będziemy wyczuwalny w przypadku oryginalnych, prawdziwych perfum, gdzie znajduje się duża ilość esencji zapachowych. W tym przypadku mogą one zawierać od 30 do 40% olejków zapachowych. Wody perfumowana będzie posiadała od 10 do 15% skondensowanego olejku, natomiast w wodzie toaletowej zazwyczaj znajdziemy 5 do 10% olejków zapachowych. Na flakoniku możemy znaleźć oznaczenie EDT czy też EDP, warto nauczyć się rozróżniać te oznaczenia aby wybrać najbardziej trwałe zapachy.

Rodzaje wód zapachowych

Z czego składa się zapach perfum?

Zapach perfum na zapach perfum składa się wiele różnych zapachów, są to nuty zapachowe przykładowo kwiatowe, w których możemy wyczuć goździk, róże czy też konwalie. Bardzo popularne są także nuty cytrusowe takie jak mandarynka, bergamotka czy też pomarańcza. W przypadku bardziej zdecydowanych zapachów znajdziemy nuty drzewne, szyprowe czy też nuty orientalne. Nuty zielone mogą kojarzyć nam się z zapachem bambusa, herbaty, a nuty owocowe z jabłkiem, czy też wiśnią. Nuty dobrane są w taki sposób aby tworzyły odpowiedni zapach, który będzie uwalniany po pewnym czasie z powierzchni naszej skóry, na początku będzie to nuta głowy następnie nuta serca na końcu nuta bazowa która może utrzymywać się nawet do 8 czy też 12 godzin, w przypadku najbardziej intensywnych perfum.

Oczywiście znajdziemy perfumy dla kobiet oraz dla mężczyzn, mężczyźni z pewnością w swoich perfumach znajdą bardziej zdecydowane zapachy kory, drzewa oraz skóry. W zapach kobiecych dominują raczej kwiaty, cytrusy, a także zapachy orientalne. Naturalnie perfumy możemy dobierać także według pory roku, w lecie będziemy poszukiwali perfum świeżych, natomiast w zimie możemy wybrać zapach bardziej ostry może może być to zapach orientalny. Podobnie na co dzień używamy perfum lżejszych, przykładowo do pracy spryskujemy się mniej intensywnymi perfumami, natomiast wieczorem, na kolację możemy wybrać perfumy bardziej intensywne, wyraziste.

Obecnie dostępne są perfumy, które posiadają nuty zapachowe oryginalnych i drogich perfum, jednak są dużo tańsze. Dobrym przykładem są perfumy z inspiracji Jennifer Lopez – Still, jest to znana seria perfum markowana przez znaną piosenkarkę. Z pewnością zamiennik będzie bardzo dobrym pomysłem na sprawdzenie czy zapach tego rodzaju jest dla nas odpowiedni, jeżeli nam się spodoba, możemy wówczas zakupić perfumy oryginalne.