Kreatyna uznana została jednym z najskuteczniejszych suplementów dla kulturystów.

Jej działanie wiele razy było badane przez naukowców, dlatego też uważa się, zwłaszcza monohydrat, za sprawdzony suplement, po którym efekty treningów są najbardziej widoczne. Nie wszystkie osoby, które przyjmowały ten produkt mogą jednak szczycić się nienaganną rzeźbą, albo siłą. Dlaczego nie zawsze kreatyna przynosi efekty?
Głównie nie zadziała, jeśli liczymy wyłącznie na jej właściwości, bez poprawnego planu treningowego a także prawidłowej diety. Uzupełnienie w postaci kreatyny pozwala prawidłowo się regenerować, dostarcza energii a więc i wspomaga cięższe treningowe plany, a co się z tym wiąże – widoczne efekty, aczkolwiek jeden cykl nie wystarczy.

Z jakich powodów kreatyna nie działa?

Sporty siłowe potrzebują zaangażowania, dyscypliny i czasu.

Efektów nie może spodziewac się także osoba, która źle dawkuje kreatynę (dawki i pora zazywania). W zależności od odżywki i wagi ciała zależy liczbę porcji, a najlepszym momentem jest okres zaraz po treningu siłowym.
Przedtreningowe odżywki posiadające w składzie kreatynę nie zastąpią jej właściwej postaci. W tegotypu odżywkach jej zawartość jest niewielka, a więc idealnie jest uzupełnić kreatynę po wysiłku. Najlepsze wyniki daje systematyczne zażywanie kreatyny. Nie warto na przemian stosować kilku form tego suplementu.
Kolejną przyczyną braku działania kreatyny może być zła dieta. Koniecznie należy uzupełniać makro i mikroskładniki, witaminy i minerały. Gdy chcemy, by mięśnie rosły niezbędne jest zachowanie dodatniego bilansu kalorycznego. Nie można nie pamiętać także o właściwym nawodnieniu, przewaznie podczas ćwiczeń. Niedobory wody ograniczają wydolność fizyczną, zatem i trening jest mało skuteczny. Woda pozwala odciążyć pracę nerek, przewaznie podczas cyklu z kreatyną.