Decydując się na wyzwanie i budowanie sylwetki podczas ćwiczeń, zwłaszcza siłowych warto pamiętać, jak ważne jest właściwe uzupełnianie substancji odżywczych.

Osoby preferujące siedzący tryb życia, nie ćwiczący aktywnie nie potrzebują tylu mikro i makroelementów, co osoba trenująca systematycznie. Podwyższony metabolizm aktywnych osób wspomaga wykorzystanie tego, co jemy. Dlatego tak ważna okazuje się odpowiednia, zbilansowana dieta, dostosowana nie jedynie do indywidualnych potrzeb, ale i stanu zdrowia, metod ćwiczeń oraz obranego celu. Wypada podkreślić, iż same suplementy nic nie dadzą – obligatoryjne jest sprytne stosowanie ich z dietą. Suplementy ową dietę tylko uzupełniają i pozwalają wydobyć to, na czym nam zależy. Przymiotami suplementów bez wątpienia jest ich rozmitość na rynku. Odżywki i dieta – wespół czy osobno?

W zależności od zapotrzebowania, kierunku można wyłonić te, które nade wszystko nam się przydadzą.

Dodatkowo odżywki są łatwe w przygotowaniu – nie wymagają umiejętności kulinarnych i zaplecza kuchennego – z reguły je się połyka lub miesza z wodą i wypija. No i smaki – dostępne w bogatej wariacji – od czekoladowego po wanilię, truskawkę aż po owoce tropikalne. Zanim jednak sięgniemy po odżywki trzeba określić cel treningu i diety, znać zapotrzebowanie własnego organizmu na elementy zawarte w zawartości odżywki. Niestety często konieczna bywa fachowa wiedza osoby, która zestawi suplementację dla każdej jednostki indywidualnie, biorąc pod uwagę ww. kwestie ale też słabe strony trenującego. Dzięki stosownej wiedzy można włączać je w taki sposób, by uzupełniać ewentualne niedobory i wspomagać jakość i wyniki ćwiczeń. Kwestią istotną jest również zasobność portfela – w sprzedaży dostępne są odżywki i tańsze i droższe, aczkolwiek te ostatnie nie do końca oznaczają, że będą skuteczniejsze.